2014 Winners

C.Y. O’Connor Award for Excellence in Engineering and Technology
C.Y. O’Connor Award for Excellence in Engineering and Technology, by ggodsman

C.Y. O’Connor Award for Excellence in Engineering and Technology

Presenter: The Hon. Michael Mischin, MLC, Attorney General; Minister for Commerce

Recipient: Paul Colley, CEO, Total Marine Technology

Marketing & Design Excellence
Marketing & Design Excellence , by ggodsman

Marketing & Design Excellence Award

Presenter: Peter Klinger, Business Editor, The West Australian

Recipient: Ron Currie, Director, Sales, The Perth Mint

Innovation Excellence
Innovation Excellence, by ggodsman

Innovation Excellence Award

Presenter: Dianne May, State Manager Department of Industry (AusIndustry)

Recipient: Stephen Birkbeck, Executive Chairman, Atlas Pearls and Perfumes

 

Small Business Export Award
Small Business Export Award, by ggodsman

Small Business Export Award

Presenter: Darren Levy, Senior Manager, International Trade, CCIWA

Recipient: Ed Serrano, Managing Director, Vekta Automation – accompanied by Shelena Serrano, Operations Manager

 

Small Business Export Award - special commendation
Small Business Export Award - special commendation, by ggodsman

Small Business Export Award - Special Commendation

Presenter: Darren Levy, Senior Manager, International Trade, CCIWA

Recipient: Harry Eslick, Technology Manager, The Truffle and Wine Company

 

Creative Industries Export Award
Creative Industries Export Award, by ggodsman

Creative Industries Export Award

Presenter: Brian Bradley, Director General, Department of Commerce

Recipient: Alan Lindsay, Managing Director, Vue DC Pty Ltd

 

Healthcare & Biotechnology Export Award
Healthcare & Biotechnology Export Award, by ggodsman

Healthcare & Biotechnology Export Award

Presenter: Grame Barty, Executive Director International Operations - Austrade (Sydney)

Recipient: Elaine Beedie, Quality Assurance Manager, Linear Clinical Research

Agribusiness Export Award
Agribusiness Export Award, by ggodsman

Agribusiness Export Award

Presenter: Jeff Pontifex, State Manager, Business Banking, ANZ

Recipient: Steve Birkbeck, Executive Chairman, Atlas Pearls and Perfumes

Agribusiness Export Award - special commendation
Agribusiness Export Award - special commendation, by ggodsman

Agribusiness Export Award - Special Commendation

Presenter: Jeff Pontifex, State Manager, Business Banking, ANZ

Recipient: Harry Eslick, Technology Manager, The Truffle and Wine Company

Manufacturing Export Award
Manufacturing Export Award, by ggodsman

Manufacturing Export Award

Presenter: Ainslie De Vos, Manager External Affairs, Fremantle Ports

Recipient: Aaron Begley, CEO, Matrix Composites and Engineering

Manufacturing Export Award - special commendation
Manufacturing Export Award - special commendation, by ggodsman

Manufacturing Export Award - Special Commendation

Presenter: Ainslie De Vos, Manager External Affairs, Fremantle Ports

Recipient: Paul Colley, CEO, Total Marine Technology

 

Information & Communication Technology Export Award
Information & Communication Technology Export Award, by ggodsman

Information & Communication Technology Export Award

Presenter: Sarath Ravipati, Supply Chain Manager, Chevron

Recipient: Mike Kenny, CEO, MetroCount

 

Business Services Export Award
Business Services Export Award, by ggodsman

Business Services Export Award

Presenter: Leela Hanson, State Director for WA, SA & NT, Efic

Recipient: David Prance, Director – Business Development, Mining Information Systems

Minerals & Energy  Export Award
Minerals & Energy Export Award, by ggodsman

Minerals & Energy Export Award

Presenter: Isaac Rankin, Director, Institutional, Corporate and Commercial Banking WA, ANZ

Recipient: Alvin Rajwanth, Marketing Manager, Atlas Iron

Minerals & Energy  Export Award - special commendation
Minerals & Energy Export Award - special commendation, by ggodsman

Minerals & Energy Export Award - Special Commendation

Presenter: Isaac Rankin, Director, Institutional, Corporate and Commercial Banking WA, ANZ

Recipient: Aaron Begley, CEO, Matrix Composites & Engineering

Minerals & Energy  Export Award - special commendation 2
Minerals & Energy Export Award - special commendation 2, by ggodsman

Minerals & Energy Export Award - Special Commendation

Presenter: Isaac Rankin, Director, Institutional, Corporate and Commercial Banking WA, ANZ

Recipient: Craig Fitzmaurice, General Manager – Metallurgy, Western Areas Ltd

Education and Training Export Award
Education and Training Export Award, by ggodsman

Education and Training Export Award

Presenter: Helen Pittendreigh, Acting Manager, Government Relations – Iron Ore, Rio Tinto

Recipient: Gary Foxton, Manager Travelling Exhibitions, Scitech

Regional Exporter
Regional Exporter, by ggodsman

Regional Exporter Award

Presenter: Michael O’Callaghan, Director, WA, Export Council of Australia

Recipient: Harry Eslick, Technology Manager, The Truffle and Wine Company

Hall of Fame
Hall of Fame, by ggodsman

Hall of Fame

Presenter: Her Excellency The Honourable Mrs Kerry Sanderson, AO – Governor of Western Australia

Recipients: Aaron Begley, CEO, Matrix Composites & Engineering and Mike Kenny, CEO, MetroCount

Premier’s Award for Excellence
Premier’s Award for Excellence, by ggodsman

Premier’s Award for Excellence

Presenter: The Hon. Michael Mischin, MLC, Attorney General; Minister for Commerce

Recipients: Harry Eslick, Technology Manager and Casandra McCredin, PR Manager, The Truffle and Wine Company

 

Share this page:

Last modified: